כללי

11 קליפות של פירות שאסור לכם לקלף או לזרוק!

חלק מהקליפות, כמו תפוחים, תפוחים אדמה וקיווי, מועילות להפליא! ויש לצרוך אותן בשל תכולת המינרלים והוויטמינים הגבוהה שלהן. יש הרבה פירות וירקות שלא צריך לקלף, וכמובן ישנם מצבים שבהם כן צריכים לקלף.

הנה 11 קליפות שאסור לכם לקלף או לזרוק:

תפוחים

קליפות תפוחים מכילות 87% פיטוכימיקלים המסוגלים להילחם בסרטן. קליפת התפוח גם טעימה כך שאין תירוץ לפספס את היתרונות הבריאותיים של הקליפה. 

ענבים

קליפות ענבים מהוות מקור תזונה נהדר ומכילות עד 100 ריכוז של רזברטרול . רזברטרול הוא פיטוכימיקל שנקשר לעיכוב של סרטן, מחלות לב, ואפילו מחלת האלצהיימר. הקליפה מכילה גם ויטמינים, חומצה לינולאית ונוגדי חמצון.

אפרסק

הקליפה מלאה בחומרים מזינים ומכילים ויטמין C וגם A. בקליפה יש נוגדי חמצון והוא אנטי דלקתי. 

קיווי

הרבה לא יודעים אך קליפה הקיווי היא גם אכילה. הקליפה מכילה פלבנואידים, נוגדי חמצון וויטמין C יותר מהחלק הפנימי. שטפו את הקיווי ואכלו אותו בדיוק כמו אפרסק. 

פירות הדר

קליפות התפוז מכילות פי שתיים ויטמין C ממה שיש בפנים. הן מכילות ריכוזים גבוהים של ריבופלבין, ויטמין B6, סידן, מגנזיום, ואשלגן. 

עד כמה שקליפות הדרים מזינות, אנחנו לא מצפים שתתחילו לאכול אשכוליות או תפוזים בשלמותם, מכיוון שהקליפה מרה וקשה לעיכול. במקום זאת, שטפו את הקליפות ושמרו אותם, פזרו על גבי סלטים, רטבים, או אפילו על עוגות וגלידות.

תותים

לקליפת התותים יש הרבה סיבים והרבה ויטמין C. והטעם נהדר. 

מלפפון

הקליפה הירוקה מכילה את רוב נוגדי החמצון של המלפפון, סיבים ואשלגן. קליפת המלפפון מכילה גם את רוב ויטמין הK. 

אננס

הקליפה העבה של האננס שנזרק לעתים קרובות מכילה ויטמין C וברומלין. לאלה יש יתרונות תזונתיים רבים כמו חיזוק מערכת החיסונית, שמילה על בריאות השיניים והפחתת דלקת בעור. תוכלו להכין עם הקליפה תה או מיצים. חשוב לפני השימוש בקליפה לשטוף היטב.

מנגו

קליפת המנגו מכילה תכונות דומות לרזברטרול, העשויה לסייע בשריפת שומן ולעכב את ייצור תאי השומן. קליפת מנגו מכילה גם כמויות של קרוטנואידים, פוליפנולים, אומגה 3 אומגה 6 וחומצות שומן בלי רוויות. בקליפת המנגו יש תרכובות הנלחמות בסרטן, מחלות לב וסכרת. ניתן לאכול את קליפת המנגו כמו שהיא, או לבשל יחד עם החלק הפנימי. אפשר גם להכין מנגו כבוש.

אבטיח

כל האבטיח מכיל ציטרולין, אבל רוב הציטרולין נמצא בקליפה. הוא בעל תכונות נוגדות חמצון, חומצת אמינו חיונית המועילה ללב, למערכת החיסון, ולמערכת הדם. אכילת קליפת אבטיח לא מעוררת תאבון, אבל אפשר להכין קליפה מוחמצת(כמו המלפפון), או פשוט להקפיץ במחבת ולתבל, או להכין מיץ אבטיח עם הקליפה ולהוסיף קצת ליים.