טיפולים כללי

8 עובדות על דלקת בדרכי השתן

כשמדובר בבעיות בריאותיות שנשים צריכות לדאוג מהם, דלקת בדרכי השתן היא אחת הגרועות ביותר.

ניתן לרפא דלקת בשתן עם תרופות ביתיות, או בעזרת אנטיביוטיקה. אך זה כואב, לא נעים ולמרבה הצער הוא שכיח מאוד.

כל אחד יכול ללקות בדלקת בדרכי השתן, לכן, העובדות החשובות הבאות על דלקת בדרכי השתן יעזרו לכם. 

8 עובדות על דלקת בדרכי השתן

לנשים יש סיכוי גבוה יותר ללקות בדלקת מאשר לגברים

הנרתיק והפי טבעת קרובים לשופכה, ולכן זה מקל על מעבר של חיידקים מאחר לשני. לנשים יש שופכה קצרה יותר מגברים, כך שלחיידקים יש מרחק קצר יותר עד שהם מגיעים לשלפוחית השתן.

10 מתוך 25 נשים יחוו תסמינים של דלקת בדרכי השתן במהלך החיים, בהשוואה ל-3 מתוך 25 גברים בלבד.

יחסי מין הוא אחד הגורמים הגדולים לדלקת בדרכי השתן 

החיידקים שגורמים לדלקת מגיעים מהמעיים, ובסופו של דבר, במהלך יחסי מין, כל שפשוף ומגע ותנועה יכולים להעביר בקלות את החיידק הזה מאחורה לחלק הקדמי. החיידקים האלה עוברים לתוך השופכה. זו הסיבה שפיפי אחרי יחסי מין חשובה מאוד. כדי שתוכלו "לשטוף" כל חיידק שעלול לעבור דרך דרכי השתן.

תמיד לנגב מלפנים לאחור!

אמא שלכן בטח לימדה אתכן שהייתן ילדות קטנות, שמנגבים מבפנים לאחור! כאשר אתם עושים פעולת מעיים, ואתם לא מנקים בצורה כזאת, אתם עלולים לערבב את החיידקים של פי הטבעת ולגרום לדלקת.

תסמינים כמו דחף מתמשך לתת שתן, ותחושת צריבה הם סימן לדלקת

תסמינים אחרים יכולים לכלול כאבי אגן, לתת מעט שתן, ואפילו שתן עם קצף או טיפה דמי. זה יכול להיות כואב מאוד. מה שאתם אמורים לעשות הוא לבקש מהרופא שלכם לעשות תרבית שתן כדי לבדוק אם יש דלקת או לא.

דלקת בדרכי שתן מסוכנת יותר במהלך ההריון – והתסמינים פחות ברורים

המון שינויים פיזיולוגיים מתרחשים במהלך ההריון. הם יכולים לגרום לפעמים לדלקות בדרכי השתן, וכאשר הם לא מטופלים, זה עלול להוביל לזיהום בכליות, שעלול להיות חמור מאוד במהלך ההריון. ייתכן שבמהלך ההריון נשים לא ירגישו כאב או צריבה אלא רק התכווצויות או כאב עמום בבטן, ולפעמים הן מייחסות את זה כצירים מדומים. לכן, חשוב בכל מהלך הלידה להקפיד לבקש בדיקות שתן ולוודא שהכל תקין.

שמירה על לחות היא דרך מצוינת

הפתרון לזיהום הוא דילול. דילול השתן בעזרת שתיית מים במשך היום גורם לריכוז נמוך יותר של חיידקים, מה שמפחית את הסבירות לדלקות ולזיהום. זה גם יהפוך את השתן שלכם ליעיל יותר לאחר קיום יחסים – זרם כבד יותר שיוכל לשטוף היטב את החיידקים.

שתיית מיץ חמוציות עשוי לעזור לכן

מיץ חמוציות עשויה להועיל במניעת דלקת. לחמוציות יש תכונה שמונעת מהחיידקים להיצמד לתאים בדרכי השתן.

נשים מסוימות נוטות לחלות בדלקת דרכי השתן מאשר אחרות

מצבים מסוימים כמו סוכרת, אבנים בכליות או דלקות שתן תכופות( 3 פעמים בחצי שנה, שנה או שנתיים) יכולים להגביר את הסיכון לדלקת בדרכי השתן.