טיפולים

5 סימני אזהרה שכל אישה צריכה לדעת על מחזור לא סדיר

מחזור לא סדיר יכול להיות חוויה מתסכלת ומבלבלת עבור נשים רבות. בעוד שחלק מהתנודות במחזור החודשי הן נורמליות, ישנם סימנים מסוימים שעשויים להצביע על בעיה חמורה. אלה הם כמה סימנים נפוצים של מחזור לא סדיר ומה הם יכולים להגיד על הבריאות שלכם.

סימני אזהרה של מחזור לא סדיר

שינויים באורך המחזור

אחד הסימנים הנפוצים ביותר של מחזור לא סדיר הוא שינויים באורך המחזור. מחזורים רגילים נמשכים בדרך כלל בין 21 ל-35 ימים, אך חלק מהנשים עשויות לחוות מחזורים קצרים או ארוכים מטווח זה. אם אורך המחזור שלכן נמצא באופן עקבי מחוץ לטווח זה, זה יכול להיות סימן לבעיה בסיסית, כגון תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS) או בעיות בבלוטת התריס.

דימום כבד או קל

סימן נוסף למחזור לא סדיר הוא דימום כבד או קל. בעוד שכמות הדימום במהלך המחזור שלכן יכולה להשתנות מחודש לחודש, דימום כבד או קל בעקביות יכול להצביע על חוסר איזון הורמונלי או בעיה באיברי הרבייה שלכן. במקרים מסוימים, דימום כבד עשוי להיות גם סימן לאנדומטריוזיס, מצב שבו הרקמה שבדרך כלל מצפה את הרחם גדלה מחוצה לה.

מחזורים כואבים

בעוד כמה התכווצויות ואי נוחות במהלך המחזור שלכן הם נורמליים, תקופות כואבות המפריעות לפעילות היומיומית שלכן עשויות להיות סימן למצב בסיסי. אנדומטריוזיס, שרירנים ברחם ומחלות דלקתיות באגן (PID) הם כולם מצבים שעלולים לגרום לתקופות כואבות. אם אתן חוות כאבים עזים במהלך המחזור, חשוב לדבר עם הרופא כדי לשלול כל מצב חמור.

מחזורים נעדרים או נדירים

אם אתן מפסידות מחזור באופן עקבי או מקבלות מחזור נדיר, זה יכול להיות סימן לבעיה במערכת הרבייה. חלק מהנשים עשויות לחוות מחזורים נעדרים או נדירים עקב חוסר איזון הורמונלי, בעיות בבלוטת התריס, או אפילו פעילות גופנית מוגזמת או מתח. עם זאת, מחזורים נעדרים או נדירים יכולים להיות גם סימן להריון, לכן חשוב לבצע בדיקת הריון אם אתן פעילות מינית והמחזור לא מגיע.

כתמים בין תקופות

כתמים בין מחזור למחזור הוא סימן נוסף למחזור לא סדיר. בעוד שכתמים יכולים להיות נורמליים במהלך הביוץ או באמצע המחזור, כתמים עקביים או ממושכים יכולים להיות סימן למצב בסיסי כמו שרירנים ברחם או סרטן צוואר הרחם.

אם אתן חוות אחד מהסימנים הללו של מחזור לא סדיר, חשוב לדבר עם הרופא. הם יכולים לעזור לזהות את הגורם הבסיסי לאי סדירות מחזור החודשי ולהמליץ על הטיפול המתאים. במקרים מסוימים, שינויים באורח החיים כגון הפחתת מתח ופעילות גופנית סדירה עשויים להספיק כדי לווסת את המחזור החודשי, בעוד שבמקרים אחרים, ייתכן שיהיה צורך בטיפול תרופתי או ניתוח. לא משנה מה הסיבה לאי סדירות במחזור החודשי, גילוי מוקדם וטיפול יכולים לסייע במניעת סיבוכים חמורים יותר בהמשך הקו.