סימנים להתקף לב אצל נשים!

מחלת לב היא יותר מבעיה בריאותית רצינית, היא הסיבה מספר אחת למוות אצל נשים וגברים כאחד.

לנשים יש תוחלת חיים ארוכה יותר מאשר לגברים, והן מהוות חלק גדול יותר מאוכלוסיית הקשישים שבה הסבירות למחלות לב וכלי דם היא גדולה יותר.

התקף לב מתרחש כאשר אספקת הדם והחמצן לשריר הלב נפגעת באופן חלקי או מלא, בדרך כלל עקב הצטברות רובד כולסטרול בכלי הדם. אצל נשים, התקף לב גורמים כמעט לאחד מכל שלושה מקרי מוות מדי שנה: בערך אישה אחת מתה מהתקף לב בכל דקה.

תסמינים של התקף לב אצל נשים

נשים שעברו התקף לב נוטות לדווח על תסמינים כמו לחץ בחזה, כבדות או מלאות, והזעה בתדירות נמוכה. נשים לרוב מייחסות את התסמינים האלו למצבים אחרים פחות מסכי חיים, כמו הפרעות עיכול, כאבי שרירים והזדקנות רגילה. נשים מתארות את התסמינים כקוצר נשימה, כאבים בזרועות, גב או לסת, בחילה, דפיקות לב, סחרחורת, או אובדן תיאבון.

גורמי הסיכון למחלות לב

אסטרוגן

אסטרוגן מסייע לשמירה על לחץ דם תקין אצל נשים לפני גיל המעבר. לאחר גיל המעבר, נשים נוטות לפתח לחץ דם גבוה יותר מגברים. כדי לקרוא על אסטרוגן בהרחבה לחצו כאן

כולסטרול

לרמות גבוהות של כולסטרול יש השפעות שליליות לבריאות הלב וכלי הדם אצל גברים ונשים כאחד. עם זאת, נשים נוטות ליטול תרופות להורדת כולסטרול מאשר גברים, מסיבות שונות.

עישון

לנשים מעשנות יש סיכוי גבוה יותר ב-25% לחוות אירועי לב מאשר גברים שמעשנים.

סוכר בדם

עלייה ברמת הסוכר בדם משפיעה על נשים מאשר גברים. עבור אישה צעירה עם סוכרת, הסיכון למחלות לב גבוהה פי ארבעה עד חמישה מאשר גבר באותו גיל.

דום נשימה חסימתי בשינה

זה הפרעת שינה שעלולה להיות רצינית שבה נשימה נעצרת שוב ושוב ומתחילה במהלך השינה. זה עלול להפחית את אספקת החמצן לכל האיברים, התסמינים השכיחים הם ישנוניות או עייפות בשעות היום, אי שקט במהלך השינה ונחירות.

השמנה

כשמדובר בבריאות הלב, להשמנה יש השפעה משמעותית על נשים מאשר על גברים. השמנת יתר מגדילה את הסיכון היחסי למחלות לב ב64%.

פעילות גופנית

חוסר פעילות עלול לגרום למחלות לב. חוסר הפעילות אצל נשים הוא גבוה יותר מאשר גברים.

שורה תחתונה

למרות שמחלות לב הן הגורם מספר 1 כמעט למוות בקרב נשים, גורמי הסיכון הכוללים השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, לחץ דם גבוה, סוכר בדם וכולסטרול ממשיכים לעלות בקרב נשים צעירות. 

מודעות לסיכונים ספציפיים עשויה לעזור לנשים למנוע ולזהות התקפי לב.