התמונה מתארת וממחישה על מזונות מותססים ומערכת העיכול
תזונה

כך מזונות מותססים משפרים את בריאות מערכת העיכול

מערכת העיכול מפרק מזון שאנחנו צורכים, ממצה חומרי הזנה ומסלק חומרי פסולת. גורמים כמו תזונה לקויה, מתח, ואורח חיים לא בריא עלולים להוביל לבעיות עיכול. הרבה אנשים סובלים מזה. למרבה המזל, מזונות מותססים יכולים לתמוך בדרך טבעית ויעילה בבריאותו ולהילחם בבעיות שונות במערכת העיכול.

מהם מזונות מותססים?

מזונות מותססים הן חלק מהרבה תרבויות ומטבחים שונים במשך מאות שנים. תהליך התסיסה כולל פירוק של סוכרים ופחמימות על ידי מיקרואורגניזמים כמו חיידקים ושמרים. התסיסה לא רק משפרת את הטעם והשימור של המזון, אלא פותח לנו המון יתרונות בריאותיים.

כיצד מזונות מותססים משפרים את בריאות העיכול

פרוביוטיקה

מזונות מותססים שופעים פרוביוטיקה המעניקה יתרונות בריאותיים רבים כאשר הם נצרכים בכמויות נאותות. הפרוביוטיקה הנפוצה ביותר שנמצאת במזונות מותססים כוללת זני לקטובצילוס וביפידובקטריום. חיידקים מועילים אלה ממלאים תפקיד חשוב מאוש בשמירה על מיקרוביום מעיים מאוזן, החיוני לתפקוד אופטימלי של מערכת העיכול.

כאשר אנו צורכים פרוביוטיקה דרך מזונות מותססים, הם מגיעים למעיים שלנו בחיים ועוזרים לחדש את אוכלוסיית החיידקים המועילים במעיים. פלורת מעיים מאוזנת מטפחת עיכול יעיל, משפרת את ספיגת החומרים המזינים ומחזקת את המערכת החיסונית, ובכך מפחיתה את הסיכון להפרעות עיכול.

עוד על: לא חייב תוספים! אלה מזונות פרוביוטיים המסייעים לעיכול והפחתת דלקת

ספיגת חומרים מזינים משופרת

התסיסה מפרקת מולקולות מורכבות הקיימות במזונות, מה שהופך את החומרים המזינים לנגישים יותר וקלים יותר לספיגה בגוף. לדוגמה, תסיסה של לקטוז במוצרי חלב יוצרת חומצה לקטית, המסייעת לעיכול הלקטוז עבור אנשים עם אי סבילות ללקטוז. מזונות מותססים מגבירים את הזמינות של ויטמינים ומינרלים מסוימים, כמו ויטמיני B, התורמים לבריאות הכללית של מערכת העיכול.

אי נוחות מופחתת

אחד היתרונות העיקריים של מזון מותסס הוא יכולתם להקל על אי נוחות במערכת העיכול. אנשים הסובלים ממצבים כמו תסמונת המעי הרגיז (IBS) או נפיחות מוצאים לעתים קרובות הקלה כאשר הם משלבים מזון מותסס בתזונה שלהם. הפרוביוטיקה הקיימת במזונות מותססים עוזרת לווסת את תנועות המעיים, להפחית את ייצור הגזים ולקדם סביבת עיכול רגועה יותר.

תמיכה נגד זיהומים

צריכת מזון מותסס יכולה לסייע בהגנה על מערכת העיכול מפני פתוגנים מזיקים. פרוביוטיקה מעכבת באופן מהיר ויעיל את הצמיחה של חיידקים מזיקים במעיים, מונעת זיהומים ותומכת במנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף.

מזונות מותססים לבעיות עיכול ספציפיות

תסמונת המעי הרגיז (IBS)

IBS היא הפרעת עיכול כרונית המאופיינת בכאבי בטן, נפיחות ושינויים בהרגלי היציאות. הפרוביוטיקה של מזונות מותססים הוכיחה הבטחה בהפחתת חומרת תסמיני IBS ושיפור בריאות המעיים הכללית.

עצירות

מזונות מותססים עוזרים לקדם את סדירות המעיים על ידי הגדלת תכולת הלחות והתפזורת של הצואה. איזון פלורת המעיים המשופר יכול לעורר פריסטלטיקה יעילה יותר, להקל על מעבר הצואה ולמנוע עצירות.

עוד על: 9 מזונות מוכחים שיפתרו לכם בעיות עצירות!

שלשול

מזונות מותססים יכולים לסייע בטיפול בשלשולים זיהומיים וקשורים לאנטיביוטיקה. הפרוביוטיקה שהם מכילים משחזרת את האיזון החיידקי הטבעי של המעי, ומפחיתה את משך וחומרת השלשול.

מקור – pubmed

מקור