10 סיבות לכך שהנשים היפניות רזות ובעלות מראה צעיר

יפן היא ארץ יפה. ההרים הירוקים, הים הכחול, התרבות התוססת והמטבח השופע – הכל מוסיף ליופייה הרב. אם נסעתם פעם ליפן או פגשתם אנשים יפנים, יתכן שעלה בדעתכם: "למה הנשים היפניות כל כך רזות ונראות כה צעירות?" על כך במאמר זה.

המטבח ואורח החיים של היפנים שומר עליהם בריאים וצעירים למראה. למשל, המזון היפני מבוסס על העיקרון של בריאות ואריכות ימים. למעשה, יפן היא המקום בעל השיעור הגבוה ביותר בעולם עם אנשים שחיים למעלה מ-100 שנים. ביפן, האוכל אינו נאכל רק למען הטעם. היפנים מאמינים במיצוי היתרונות הבריאותיים מהמזון.

הנה 10 הסיבות העיקריות למדוע נשים יפניות נשארות רזות ונראות צעירות:

1.שתיית תה ירוק

היפנים אוהבים לשתות תה ירוק. המאצ'ה (אבקת תה ירוק), עשויה מעלים באיכות הגבוהה ביותר, אשר מיובשים ונכתשים לכדי אבקה מעודנת, אותה בוזקים לתוך מים חמים לצורך הכנת תה. גרסה זו של תה ירוק, משמשת בטקס התה – פעילות תרבותית יפנית הכרוכה בהכנה הטקסית וההצגה של המאצ'ה.

תה ירוק הוא לא רק טעים אלא גם מועיל מאוד. זהו אחד מסוגי התה הבריאים שקיימים, עשיר בנוגדי חמצון המסייעים להילחם ברדיקלים חופשיים ולעכב את תהליך ההזדקנות. התה אפילו מסייע לירידה במשקל. שתיית תה ירוק גם מקטינה את הסיכון למחלות לב וסרטן.

על פי מחקר שפורסם ב-JAMA ב-2006, מבוגרים ביפן שצרכו כמויות גדולות יותר של תה ירוק היו בסיכון נמוך יותר למוות בשל מגוון סיבות ובגלל מחלות לב וכלי דם. המחקר גם מראה כי יפנים ששתו 5 כוסות תה ירוק ביום היו בעלי שיעורי תמותה נמוכים ב-26 אחוזים.

2. צריכת מזון מותסס

לעיתים קרובות היפנים אוכלים מזונות מותססים כמו קפיר, קומבוצ'ה, כרוב כבוש, מיסו, טמפה וקימצ'י. מזונות מותססים הם אלה אשר עברו תהליך של תסיסה לקטית. בתהליך זה, חיידקים טבעיים ניזונים מהסוכר והעמילן שבמזון ויוצרים חומצה לקטית. התסיסה משמרת את החומרים המזינים הטבעיים שבמזון ויוצרת אנזימים מועילים, ויטמיני B, חומצות שומן אומגה -3 וזנים שונים של פרוביוטיקה.

כיוון שהתסיסה מסייעת לחיידקי המעיים הידידותיים לפרק מזון לצורה נוחה יותר לעיכול- הדבר בתורו מסייע גם לירידה במשקל. בנוסף, זה מסייע לסילוק רעלים מזיקים ומתכות כבדות מרקמות התאים.

מחקר שנערך בשנת 2014 שפורסם בכתב העת לפיזיולוגיה אנתרופולוגית, מדווח כי קיים קשר בין מוצרי חלב מותססים לבין צמיחת חיידקי מעיים מועילים. המחקר ציין גם את החשיבות של הממצאים שהצביעו שמזון לא-חלבי ועשבי תיבול מותססים- יכולים להשפיע באופן חיובי על חיידקי המעיים, כיוון שעלולה להיות להם השפעה על תקשורת המוח-מעיים לטווח הארוך.

3.פופולריות של מאכלי ים

בניגוד לאמריקאים, היפנים אוהבים לאכול פירות ים במקום בשר אדום, אשר מזוהה עם בעיות בריאותיות רבות- כגון השמנה, כולסטרול גבוה ומחלות דלקתיות.

אורז או אטריות מלווים בסוגים שונים של מאכלי ים הן מהארוחות הנפוצות ביפן. כיוון שיפן מוקפת בים- דגים ורכיכות כמו טונה, סלמון, מקרל ושרימפס הם פופולריים ביותר במטבח היפני. הדגים טובים עבורנו בשל תכולת חלבונים באיכות גבוהה, חומרים מזינים שונים וחומצות שומן אומגה -3- אשר מצוינים עבור המוח, הלב והאיברים הפנימיים. חומצות שומן אומגה -3, בפרט, מסייעות בהפחתת שומן הגוף, במיוחד לשומן הבטני. בנוסף, מאכלי ים גם מפחיתים דלקת בגוף ומועילים למערכת העצבים.

חומצות שומן אומגה 3 גם מסייעות לעור חלק. שומנים בריאים אלו עוזרים למנוע בעיות עור רבות- כגון אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס, אקנה וולגריס, סרטן עור ומלנומה. היפנים גם מאמינים שככל שהדגים שאנו צורכים בריאים יותר, כך זה יהיה טוב יותר עבורנו. זו הסיבה שהם מגישים דגים בדרכים רבות- חיים, צלויים, מטוגנים, אפויים או מאודים.

4.אכילת מנות קטנות יותר

אכילת מנות קטנות יותר היא חלק מהתרבות היפנית. אכילת מנות קטנות יותר יכולה לסייע באכילה מעטה יותר, ובכך לסייע לירידה במשקל. המנות גם נראות גדולות יותר על צלחות קטנות, דבר אשר תורם לאכילה פחותה. זה בתורו מונע אכילת יתר לא מכוונת וצריכה קלורית גבוהה. כאשר מדובר בשמירה על המשקל, מנות קטנות יותר הן כנראה חשובות יותר מאשר סוג המזון שאוכלים.

כמה מהיסודות הבסיסיים למזון יפני שמבושל בבית הם:

  • אין למלא את הצלחות.
  • אין להגיש מנות גדולות מכל סוג מזון.
  • טרי הוא הטוב ביותר.
  • המזונות צריכים להיות מוגשים בצורה יפה וכל פריט בתפריט צריך להיות מסודר כראוי כדי להציג את היופי הטבעי שבו.

5.הליכה היא מסורת

ביפן, גברים ונשים כאחד הולכים הרבה. הליכה היא צורה טובה של התעמלות על מנת להישאר רזים ולשמור על כושר. הליכה לא רק מסייעת לירידה במשקל, אלא גם משפרת את בריאות הלב וכלי הדם, מגבירה את האנרגיה ואת מצב הרוח, ומסייעת להקל על הלחץ.

אוכלוסיית יפן מרוכזת בצורה מסיבית יותר בערים, ואנשים רבים נוסעים ברכבת וברכבת התחתית. זה אומר שהם צריכים ללכת או לנסוע באופניים לתחנה ובחזרה ממנה. גם הילדים הולכים חלק גדול מהדרך לבית הספר, במקום שההורים יורידו אותם בדיוק במקום. מלבד הליכה, השימוש באופניים הוא גם פופולרי. אנשים רבים רוכבים על אופניים בכל מקום, וזוהי עוד צורה טובה של ספורט.

6.אכילה "על הדרך" אינה מקובלת

זמני הארוחות ביפן הם זמנים "קדושים" לחידוש האנרגטי של הגוף- ולכן אין ארוחות צהריים תוך כדי הליכה. זה נחשב לא מנומס, אם כי מקובל ביפן, לאכול בזמן שהם בדרך למקום כלשהו. ולכן, לעתים נדירות תראו מישהו אוכל ברחוב או בעת נסיעה בתחבורה ציבורית.

ביפן, לא עושים שום דבר אחר בזמן האכילה. אין טלוויזיה, אין עבודה. ניקיון ודרך הצגת המזון, גם הם מהווים חלק חיוני ממסורת הארוחה היפנית. הם גם אוכלים לאט יותר, נותנים לבטן שלהם זמן לעבד את המזון ולאותת למוח על שובע. מקלות אכילה (צ'ופ-סטיקס) למעשה משחקים תפקיד המעכב את הכמות והמהירות שבה אנשים אוכלים מזון.

אכילה איטית יותר, פירושה שלבטן יש יותר זמן לאותת למוח 'מספיק', לעומת צורת האכילה המהירה של האמריקאים (הידועה בכינוי אכילת בינג') – שבה הבטן מסמנת מאוחר מדי אותות שובע למוח, וכתוצאה מכך נגרמת אכילת יתר.

7.שיטות בישול בריאות

המטבח היפני לא רק משתמש בחומרים בריאים, אלא גם בשיטות בישול בריאות.

ביפן- טכניקות של בישול חי, אידוי וגריל הן השולטות, והן מסייעות למנוע את השימוש העודף בשמן. טכניקות הבישול מסייעות גם בשימור הטעם וחומרי המזון של המרכיבים. מזון לטיגון עמוק נדיר ביפן. כאשר מוגש אוכל מטוגן, כגון טמפורה- אז נהנים ממס' מנות אך יחד עם מנות אחרות. בדרך זו, האיזון הכולל של הארוחה הוא בריא.

8.תרגול אמנויות לחימה

ישנם סוגים שונים של אומנויות לחימה פופולריות ביפן. הן נשים והן גברים מתרגלים אותן. למעשה, אמנויות לחימה יפניות בסגנונות- קראטה, ג'ודו, אייקידו ועוד, משחקות תפקיד מפתח בשיפור רמת הכושר והבריאות הכללית של נשים יפניות. רוב אומנויות הלחימה משפרות את כושר וסיבולת הלב וכלי הדם, מסייעות בבניית כוח השרירים וגמישותם. הן גם מסייעות לירידה במשקל ובהאטת תהליך ההזדקנות.

ממחקר פיילוט שפורסם ב – Clinical Medical Insights, עולה כי תרגילי אמנות לחימה משפרים את הרכב הגוף, משפרים סמנים ביולוגיים של מחזורי העצם (הגדלת בניית העצם והקטנת ספיגת העצם) ומפחיתים את הדלקת אצל נשים בעלות עודף משקל.

9.טבילה במעיינות חמים

טבילה במעיינות חמים, דבר מקובל ביפן, מאריכה את החיים. בשפה המקומית, המעיינות החמים ידועים בשם 'אונסן'. כמדינה פעילה מבחינה וולקנית, ביפן יש אלפים מהם בכל האיים המרכזיים. למעיינות חמים יש כוחות ריפוי מועילים לבריאות בשל טמפרטורת המים יחד עם תוכן המינרלים, כגון מגנזיום, סידן, סיליקה וניאצין.

כאשר נהנים מרחצה במעיינות החמים, העור סופג את המינרלים והלחץ ההידרוסטטי עולה. זה מוביל ליותר זרימת דם וחמצן בכל הגוף. שיפור זרימת הדם והחמצן מועילה ללב כמו גם לאיברים ורקמות חיוניות אחרות. זה אפילו מסייע בהפחתת מתח וסיוע לשינה טובה יותר, דבר אשר בתורו תורם לבריאות העור. טבילה במעיינות חמים לפחות פעמיים בחודש היא אחת הסיבות לכך שנשים יפניות נראות צעירות ונשארות רזות.

10.קינוחים בריאים

קינוחים אינם חלק מהותי מהמטבח היפני. נשים יפניות אוכלות ממתקים בתדירות נמוכה,  וזה סוד אחד לשאלה מדוע הן נשארות רזות. ביפן, אנשים מעדיפים לאכול פירות טריים בסוף הארוחה שלהם במקום קינוחים עמוסים בסוכר. סוכר הוא אחד הגורמים העיקריים העומדים מאחורי העלייה בסובלים מהשמנת יתר בארצות הברית.

כמו כן, בממתקים יפנים יש הרבה פחות קרמל, קמח לבן וכל אותם חומרים משמינים מאוד שנמצאים בממתקים אמריקאים למשל. הממתקים היפנים מוכנים ממרכיבים בריאים- כגון בטטות, קמח כוסמת ופירות טריים. אפילו כשקינוחים בסגנון מערבי מוגשים- גודל המנות קטן יותר באופן יחסי.