תזונה

המס על השתייה הממותקת : יותר טובה לבריאות ולארנק שלכם

בצעד נועז החליטו להחזיר את המס על המשקאות הממותקים כדי לתת מענה לחששות העולים מבריאות הציבור. חקיקה זו נועדה לא רק להגביר את ההכנסות של המדינה אלא גם לבלום את השיעורים המדאיגים של השמנת יתר ובעיות בריאותיות הקשורות לכך.

כדאי לדעת מה קורה לגוף כאשר אנחנו שותים שתייה ממותקת , מה באמת הסיבות מאחורי ההחלטה להחזיר את המס ואיך החלטה זו משפיעה על הרגלי הרכישה שלנו.

השלכות בריאותיות של משקאות ממתוקים

יש המון סיכונים בריאותיים בצריכת משקאות ממותקים. משקאות מוגזים, משקאות אנרגיה ומיצים ממותקים נמצאים כבר זמן רב תחת בדיקה על השפעתם בהשמנה, סוכרת ובעיות בריאותיות אחרות. הם עמוסים בקלוריות ריקות ועודף סוכר. משקאות אלו נקשרים למספר עצום של בעיות בריאותיות, כולל מחלות לב ובעיות שיניים.

למרות שפעם ב… עשוי שלא להזיק. צריכה קבועה יכולה בהחלט לגרום לבעיות בריאותיות שונות. הנה מה שקורה לגוף כאשר אנחנו צורכים משקאות ממותקים:

עלייה מהירה בסוכר בדם

כאשר אנו שותים משקאות ממותקים, תכולת הסוכר הגבוהה שלו נספגת במהירות בזרם הדם, וגורמת לעלייה מהירה ברמות הסוכר בדם. עלייה פתאומית גורמת לשחרור אינסולין, ואז להתרסקות אנרגיה

התרסקות אנרגיה

בעקבות העלייה המהירה של הסוכר בדם, לעיתים קרובות קורה לאחר מכן התרסקות אנרגטית. תגובת הגוף לצריכת סוכר גבוהה עלולה להוביל לירידה מהירה ברמות הסוכר בדם ולאחר זמן מה להשאיר אותך עייף, עצבני וחשק מוגבר למתוק.

עלייה במשקל

משקאות ממותקים עשירים בקלוריות ריקות , כלומר הערך התזונתי שלהם הוא מועט עד ללא ערך ואין להם תרומה לגוף.  צריכה קבועה עלולה להוביל לעלייה במשקל ולהגברת סיכון להשמנה

בעיות שיניים

משקאות ממותקים הם תורם מרכזי לעששת. הסוכר מהווה מקור מזון לחיידקים בפה, מה שמוביל לייצור חומצות השוחקות את אמייל השן ובסופו של דבר גורמות לחורים ובעיות שיניים אחרות.

סיכון לסוכרת סוג 2

צריכת יתר של משקאות היא גורם סיכון ידוע להתפתחות סוכרת מסוג 2. צריכת סוכר גבוהה עלולה להוביל לתנגודת לאינסולין והצטברות שומן וכתוצאה מכך לשיבושים בוויסות הסוכר בדם.

סיכון מוגבר למחלות לב

צריכת סוכר גבוהה במיוחד עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם, לדלקת ולשינויים שליליים בפרופיל השומנים בדם.

השפעה שלילית על בריאות הנפש

יש קשר בין צריכת סוכר גבוהה לסיכון מוגבר לבעיות נפשיות, כולל דיכאון וחרדה. השינוי ברמות הסוכר בדם יכול להשפיע על מצב הרוח והרווחה הרגשית.

מס על המשקאות הממותקים

במטרה לעודד בחירת משקאות בריאים יותר ולטפל במשבר הבריאות שהולך וגובר, ישראל מחליטה להחזיר את המס. היא מוסיפה עוד כמה שקלים על השתייה הממותקת. מהלך זה אמור לצמצם את הקנייה ובכך להפחית את השכיחות של המחלות הקשורות להשמנה, דיאטה, וכו.

סיכויים לחלופות בריאות יותר

זו הזדמנות מצוינת לבחון חלופות בריאות יותר. בחירה במים, תה צמחים, או משקאות בטעמים טבעיים ללא עודף סוכר יכולה לא רק לחסוך לכם את הכסף אלא גם לתרום לבריאות הכללית שלכם. נסו לקבל החלטה מושכלת לגבי מה שאתם מכניסים לגופכם

מס על המשקאות הממותקים משמש לנו כקריאת השכמה להערכה מחודשת של בחירת המשקאות שנו. זכרו שהיתרונות של הפסקת שתייה ממותקת היא לטווח ארוך, בואו נאמץ את ההזדמנות הזו לתעדף את הבריאות שלנו ולקבל החלטות מודעות ומשכילות יותר.