טיפולים

תסמונת קדם וסתית PMS – איך אפשר להקל עליה?

בעת קבלת הווסת ההורמונים עולים ויורדים. חלק מהנשים חוות תסמונת קדם וסתית (PMS).

התסמינים משתנים מאישה לאישה. התסמינים הנפוצים ביותר של PMS הם: שינויים במצב הרוח, חרדה או עצבנות, דיכאון ,עייפות או קשיי שינה, נפיחות או כאבי בטן, רגישות בחזה, כאבי ראש, שיער שומני, שינויים בתיאבון ובדחף המיני.

מתי התסמונת מתחילה?

תסמיני PMS יכולים להתחיל בכל עת לאחר הביוץ (בדרך כלל בשבוע שלפני המחזור שלך) ולהימשך עד 5 ימים בערך לאחר תחילת הווסת. הביוץ מתרחש בסביבות היום ה-14 בממוצע, המחזור החודשי נמשך כ-28 ימים.

מומחים עדיין לא הגיעו להסבר חד משמעי לקשר בין הבריאות הנפשית והשינויים במצב הרוח לבין תסמונת קדם ווסתית. אבל רבים מאמינים שזה קשור לשינויים הורמונליים שמתרחשים בגוף ובמוח.

תוספי הוויטמינים והמינרלים הבאים עשויים להפחית את תסמיני PMS: (בהמלצת רופא בלבד): חומצה פולית, מגנזיום, ויטמין E, סידן , ויטמין B6.

טיפים אשר יסייעו לכם אם יש לכם תסמיני PMS

בצעו פעילות גופנית: הקפדה על שגרת פעילות גופנית קבועה עשויה לסייע בשיפור תסמיני PMS. פעילות גופנית אירובית קבועה כגון הליכה מהירה, ריצה, שחייה או רכיבה על אופניים משחררת אנדורפינים, דופמין וסרוטונין (הורמונים שיכולים להגביר את מצב הרוח ויש להם השפעה על האנרגיה והשינה).

אכלו בריא: ההמלצות התזונתיות הנפוצות ביותר לטיפול ב-PMS הן להגביל את צריכת הסוכר ולכלול פחמימות מורכבות בתזונה. אנשים מסוימים עשויים להפיק תועלת מצריכת נתרן מופחתת, אשר עשויה לסייע בהפחתת נפיחות, אצירת מים ונפיחות ורגישות בחזה.

בנוסף, הגבלת קפאין עשויה להועיל לנשים מסוימות בגלל הקשר בין קפאין לתסמיני PMS (עצבנות ונדודי שינה).

הקפידו על שינה נאותה: לפחות 7-8 שעות בכל לילה.

נסו להפחית לחץ: תרגילי נשימה, מדיטציה ויוגה הן דרכים טבעיות יעילות להפחתת מתח.

עקבו אחרי התסמינים שלכן: כתבו מהן התסמינים בעת המחזור, במידה ואם יש לכן את התסמינים של התסמונת, תוכלו לקחת את זה לפגישה עם רופא.

צרכו פחמימות: פחמימות מורכבות, כמו לחמים מדגנים מלאים, עמוסות בסיבים תזונתיים. אכילה מרובה של סיבים יכולה לשמור על רמת הסוכר בדם אחידה, מה שעשוי להקל על שינויים במצב הרוח ועל התשוקה לאוכל. במוצרים מועשרים מדגנים מלאים יש גם ויטמינים מקבוצת B, תיאמין וריבופלבין הנלחמים ב-PMS.

וותרו על: מלח, שיכול להגביר את הנפיחות. קפאין, שעלול לגרום לעצבנות. סוכר, שיכול להחמיר את התשוקה לסוכר. אלכוהול, שיכול להשפיע על מצב הרוח.