כללי עור

פצעים בפה(אפתה): טיפולים טבעיים שעובדים מהר

פצעים בפה עלולים להיות כואבים מאוד. לא רק שהם יכולים להיות כואבים, הם גם יכולים להפריע לאכילה ולדיבור. 

מה זה פצעים בפה(אפתה)?

פצעים בפה הם מין כיבים פתוחים וכואבים. הם עלולים לגרום לכם לאי נוחות בזמן אכילה, שתיה, או דיבור. לפצעים האלו יש צבע לבן צהבהב, שמוקפים באדמומיות. למרות שכל אחד מאתנו עלול לחוות את זה, הפצעים האלו נפוצים יותר בקרב בני 10-20.

מה הגורמים לפצעים האלו?

הסיבה המדויקת של הפצעים אינה ידועה, אך כנראה שהם מתרחשים ממספר סיבות שונות. סביר להניח שתסבלו מפצעי פה אם הם הופיעו בקרב בני המשפחה שלכם. מתח, עייפות, או פציעה קלה בפה, עשויים להיות גם סיבה. הם עלולים לצוץ גם במהלך המחזור החודשי, ומזונות מסוימים עלולים להחמיר אותם. אלה כוללים פירות וירקות כמו תפוזים, אננס, תאנים, עגבניות, או תותים. אלרגיות למזון עשויות להיות גם הגורם. 

כמה זמן זה יכול להימשך?

פצעים אלו עשויים לגרום לכאבים למשך שבוע- שבוע וחצי. אך יש פצעים שעלולים לגרום לכאבים יותר מחודש. 

הנה כמה טיפולים טבעיים ויעילים לילדים ולמבוגרים שיעזרו להקל על הכאב ולרפא את הפצעים במהירות:

טיפולים לילדים

יוגורט

אכילת יוגורט תסייע בהקלה על כאב הפצע ותסייע לפצע להחלים מהר יותר. תנו לילדכם לאכול כוס יוגורט.

שטיפה בעזרת סודה לשתייה

סודה לשתייה מחזירה את איזון ה-PH ועשויה להפחית דלקת. מה שיכול לעזור בריפוי הפצעים בפה. הניחו כפית סודה לשתייה בכוס של מים פושרים, בקשו מילדיכם לגרגר בתוך הפה מבלי לבלוע כמה פעמים ביום. זה יעזור בהקלת הכאב ואולי גם להעלים את הפצע. 

תה קמומיל

הניחו שקית תה קמומיל רטובה וחמימה(לא רותח) על הפצע והחזיקו אותו על הפצע מספר דקות ,מספר פעמים ביום. זה יעזור עם הכאב ויעזור לרפא את הפצע. 

טיפולים למבוגרים

שטיפה במי מלח

זה עלול להיות קצת שורף, אבל הטיפול הזה יעיל לייבוש הפצעים. ערבבו כפית לתוך חצי כוס מים פושרים וגרגרו למשך 15 שניות ותירקו את המים. חזרו על זה כמה פעמים ביום.

דבש

לדבש יש יכולות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות שעשויות להפחית את גודלן של הפצעים, להפחית גם כאב ואדמומיות ולמנוע זיהום נוסף. מרחו דבש טהור לפחות ארבע פעמים ביום. 

מרווה

למרווה יש תכונות אנטי בקטריאליות, אנטי דלקתיות, ומחטאות. היא עשויה לסייע בהקלה על כאבים. תוכלו להוסיף למים 1-2 עלי מרווה טריים ולהרתיח אותם. אחרי שמרתיחים למשך 5-10 דקות, נותנים לזה להתקרר. ומגרגרים למשך כמה שניות או שותים את מי המרווה. 

שמן קוקוס

לשמן קוקוס יש יכולות אנטי-מיקרובאלית והוא עשוי לרפא פצעים הנגרמים על ידי חיידקים, וגם למנוע מהם להתפשט. בנוסף השמן יכול להפחית אדמומיות וכאב. מרחו כמות נדיבה של שמן קוקוס על הפצע שלכם, מרחו מספר פעמים ביום לפי הצורך.

3 טיפים למניעת פצעים בפה:

  • הימנעו ממזונות חומציים כמו לימונים, תפוזים, עגבניות ואננס, שעלולים לעורר פצעי דם או להחמיר אותם.
  • צחצחו את השיניים בעזרת מברשת עדינה כדי למנוע פציעות בתוך הפה
  • פצעים אלו עלולים לנבוע מלחץ, נסו טכניקות שונות להפחתת מתח. יוגה, מדיטציה, נשימות עמוקות עשויים לסייע