טיפולים

חווים נפיחות בבטן? אתם חייבים לקרוא!

הרגשה של בטן נפוחה לא נגרמת בהכרח מעודף שומן או עליה במשקל. יכולות להיות המון סיבות לבטן נפוחה.

הנה 5 סוגים שלא נגרמים בגלל עודף שומן, בדקו אם הבטן שלכם היא אחת מהן.

אוויר בבטן

בליעת אוויר עלולה להוביל ללכידת אוויר במעיים. הדרכים היחידות שהאוויר הזה יוצא מחוץ לגוף הם בצורה של גזים או בצורה של גיהוק.

בתקופות של חרדה, יש סיכוי גדול של בליעת אוויר יותר גדולה מהרגיל. גם במקרים של קוצר נשימה, כאשר שואפים במהירות, זה עלול להוביל לבליעת יתר של אוויר. רמות הלחץ והמצב הנפשי קשורים לנפיחות בטנית.

מה אפשר לעשות?

כדי למנוע בליעת יתר של אוויר, אכלו ושתו לאט. הקפידו ללעוס היטב את האוכל בפה סגור. כמו כן, הקפידו לא לדבר בזמן האוכל.

בנוסף, עישון גורם לשאוף יותר אוויר מהרגיל, לכן, הפחתת עישון תסייע לכם. כמו כן, הימנעו משתיית משקאות מוגזים, הם נוטים לשחרר פחמן דו חמצני לגוף, מה שאומר – יותר גזים.

נוזלים בבטן

אגירת נוזלים בבטן נגרמת כאשר יש הצטברות של עודף נוזלים באיברי הגוף. במקרה הזה, הנוזלים נאגרים בבטן. הצטברות היא אחת הדרכים שבהן הגוף מגיב לחץ.

כמו כן, אם יש חוסר איזון בגוף, חווים אגירת נוזלים. נפיחות של ידיים ורגליים הן הדוגמאות הכי נפוצות ביותר לאגירת נוזלים. אבל זה יכול לקרות גם בבטן. ברוב המקרים הנפיחות היא זמנית, והגוף יחזור למצב אימון שלו לאחר שהלחץ יחלוף. במקרים נדירים, בצקת בבטן יכולה להעיד על מצבים רפואיים שמחייבים לראות רופא.

מה אפשר לעשות?

עקבו אחרי המשקל שלכם, והודיעו מיד לרופא אם יש שינוי דרסטי במשקל. הימנעו מצריכת מזונות מלוחים או כאלה שמכילים כמויות גבוהות של נתרן, הנתרן מעודד אגירת נוזלים.

כמו כן, יש לשתות הרבה מים, למרות שזה נשמר סותר, שתייה מספקת של מים עוזרת לסילוק הנוזלים שהצטברו בגוף.

גזים בבטן

גזים בבטן לא נגרמת רק בגלל בליעת אוויר, אלא גם בגלל מזונות מסוימים שאינם מתעכלים כראוי במערכת העיכול. ישנם מזונות ספציפיים כמו כרוב, בצל ואחרים שעשירים בסיבים, שמייצרים עזים כתופעות לוואי לאחר העיכול. אי סבילות למזון, אי סבילות ללקטוז, פרוקטוז וגלוטן יכולים להוביל לגזים. גם חיידקים בקיבה עלולים להוביל לגזים. כתוצאה מכך נוצרת נפיחות.

מה אפשר לעשות?

אם אכלתם ומרגישים שיש לכם גזים בעקבות אי סבילות למזון, נסו לזהות אילו מזונות גורמים לכם לגזים, לאחר מכן נסו להוציא אותם מהתזונה שלכם. צרכו מזונות פרוביוטיים כדי להגדיל את החיידקים הטובים במעיים כדי לקדם עיכול יעיל.

הימנעו ממזונות עשירים בסיבים לזמן מה. צמצמו את צריכת המזונות המתוקים עד שהמעיים שלכם יחזרו לתפקוד טוב יותר.

סיסטיק פיברוזיס

אחד התסמינים של ציסטות בשחלות הוא נפיחות בבטן. לפעמים, הזקיק לא משחרר ביצית כשיש הצטברות נוזלים בתוך הזקיק. והרבה פעמים לא מרגישים בתסמינים, והציסטה נעלמת מבלי לעשות שום דבר.

עם זאת, אם אתם חווים כאבים באזור האגן, אי נוחות במעיים, או אפילו דימום. יש לפנות לרופא.

מה אפשר לעשות?

הרופא יכול לבקש ממך לבצע בדיקות מסוימות כדי לנתח את הבעיה. במקרים מסויימים של ציסטות, הרופאים מציעים להסיר אותם, או מציעים גלולות. מומלץ לבצע בדיקות סדירות אם אתם נוטים לחלות בזה.

עצירות

עצירות הוא מצב לא נעים שמתאפיין בקושי במתן צואה. חלק מהגורמים של עצירות הם חוסרים בתזונה. כמות נמוכה של סיבים תזונתיים עלולה להוביל לעצירות. עצירות גורמת לשגשוג של חיידקים מזיקים, ופעילותם של חיידקים אלו, מייצרת גזים הגורמים לנפיחות, וגיהוקים.

מה אפשר לעשות?

צריכת כמות מספקת של סיבים תזונתיים ושתיית מים הם שני דברים חשובים ביותר. בנוסף, הקפידו לאכול ארוחות במרווחי זמן קבועים, הימנעו מצריכת קפאין ודאגו שהגוף שלכם יזוז במהלך היום.