10 דרכים טבעיות לטיפול באלרגיות

עבור מיליונים של אנשים, כל שינוי בעונה מביא איתו סוגים שונים של אלרגיות וגירויים. האביב מפריח לאוויר אבקנים שמשגעים אנשים רבים הסובלים מאלרגיה, וערפיחי הקיץ גורמים לסבב נוסף של האצת האלרגיה.

באופן דומה, העלים הנושרים בסתיו, יחד עם האבק הכלוא בבתים הסגורים לאורך החורף, מחמירים גם הם את האלרגיות.

תסמינים נפוצים של אלרגיות הם אף נוזל, גרון מגרד, שיעול, עיניים מגורות ופריחה בעור. אלו שסובלים מאלרגיות עונתיות יכולים להעזר באמצעי מניעה על מנת לסכל את האלרגיות לפני הופעתן.

עם זאת, אם תסמיני האלרגיה אכן מופיעים, תוכל להשתמש במספר תרופות סבתא יעילות ופשוטות על מנת להלחם בבעיה.

אלו הן עשרת תרופות הסבתא הטובות ביותר לטיפול באלרגיות.

1.תמיסת מלח

אלרגיות במערכת הנשימה העליונה הן סוג האלרגיות הנפוץ ביותר. על מנת לסייע להקל על המצב הזה, תוכל לשטוף את האלרגנים והגירויים על ידי רחיצת האף בתמיסת מלח. מחקר  מ-2008 מצא כי שטיפה קבועה של האף בתמיסת מלח מסייעת בשיפור תסמינים של נזלת אלרגית.

 1. ערבב כפית אחת של מלח ללא-יוד וקורט של אבקת אפייה בליטר אחד של מים מזוקקים או מים שהורתחו. אפשר לתמיסה להתקרר.
 2. התכופף מעל כיור והשתמש בטפטפת על מנת לטפטף כעשר טיפות של התמיסה הביתית לתוך אחד הנחיריים. כעת אפשר לתמיסה להתנקז החוצה דרך הנחיר השני או דרך הפה.
 3. חזור על התהליך עם הנחיר השני.
 4. חזור על התהליך פעם אחת או פעמיים ביום, עד להיעלמות התסמינים.

במקום להכין תמיסת מלח בבית, תוכל לקנות אותה בחנות ולעקוב אחר שלבים 2 עד 5.

2.נענע

השמן האתרי שנמצא בנענע נוגד את הגודש ומקל על תסמיני האלרגיה. לנענע יש גם מרכיבים בעלי תכונות נוגדות-דלקות, נוגדות-רעלים ונוגדות-חיידקים (במידה מתונה) המעכבים את התגובה האלרגית.

 • על מנת להכין תה נענע, הרתח כף אחת של עלי נענע מיובשים בכוס אחת של מים מורתחים לחמש דקות. לאחר מכן, סנן את התערובת ואפשר לה להתקרר. הוסף כפית אחת של דבש לפני השתיה. תוכל להנות משתיים עד שלוש כוסות של תה נענע ביום, עד שתפטר מהתסמינים שלך לחלוטין.
 • לחילופין, אתה יכול להחזיק את הפנים שלך מעל לכוס חמה של תה מנטה למשך חמש עד עשר דקות. כך תוכל לפרק את הליחה ולהוציא אותה מהאף ומהגרון שלך. נסה לעשות זאת במידה ואתה מתקשה לנשום.

3.אדים

אדים עשויים להעניק הקלה ממגוון תסמינים של אלרגיות. הם ירעננו וירגיעו את הסינוסים המגורים, וינקו את מעברי האוויר באף מליחה מיותרת ומגירויים שונים.

 1. הרתחו מספר כוסות של מים עד שהם יפיקו כמות טובה של אדים.
 2. מזוג את המים הרותחים לקערה גדולה. הוסף שלוש או ארבע טיפות של שמן אקליפטוס אתרי, שמן נענע אתרי, שמן רוזמרין אתרי או שמן עץ התה אתרי.
 3. כרוך מגבת סביב ראשך והשען בזהירות מעל הקערה. שאף שאיפות עמוקות מהאדים למשך חמש עד עשר דקות.
 4. חזור על התהליך עד שלוש פעמים ביום, עד שתחלים לחלוטין.

הערה: שים לב שהפנים שלך מספיק רחוקים מהאדים, כדי להימנע מכוויות.

4.חומץ תפוחים

חומץ תפוחים הוא תרופת סבתא ישנה ומוכרת לטיפול באלרגיות. בשל התכונות האנטיביוטיות והאנטי-היסטמיניות שלו, חומץ תפוחים יעיל מאוד בטיפול בתגובות אלרגיות. ניתן לטפל באמצעותו בגורם לאלרגיה ולכן להפחית או לחסל תסמינים כגון עיטושים תכופים, גודש באף, גירוד, כאבי ראש ושיעול.

 1. הוסף כף אחת של חומץ אורגני, שאינו מסונן, לכוס של מים. ערבב יחד איתם כף אחת של מיץ לימון טרי וחצי כף של דבש גולמי.
 2. שתה את התערובת שלוש פעמים ביום עד שתחוש הקלה בתסמיני האלרגיה החמורים.

5.עלי סרפד

עלי סרפד עשויים להועיל מאוד בטיפול באלרגיות כרוניות, כמו גם אלרגיות עונתיות. כיוון שהם מהווים אנטי-היסטמין טבעי, עלי הספרד יכולים לחסום את היכולת של הגוף להפיק היסטמין ולכן להעניק הקלה ממגוון של תסמיני אלרגיה.

 • שים כף אחת של עלי סרפד מיובשים בכוס. שפוך מים רותחים על הצמח והשרה את התערובת במשך חמש דקות. סנן, אפשר לנוזל להתקרר ולאחר מכן הוסף קצת דבש. שתה את התה פעמיים או שלוש פעמים ביום עד שהתסמינים שלך יעלמו.
 • לחלופין, תוכל לרכוש כדורי סרפד. תצטרך להתייעץ עם רופא, כדי שיוכל להגיד לך מה המינון הנכון וכמה זמן להמשיך לנטול את הכדורים.

6.שום

שום הוא חומר אנטיביוטי טבעי שיכול להלחם ביעילות באלרגיות. התכונות האנטי-ויראליות המחזקות את המערכת החיסונית של השום עשויות, באופן מילולי, להרחיק את הרופא בזמן עונת האלרגיה.

 • אכול שתיים או שלוש שיני שום ביום למשך שבוע או שניים, על מנת להלחם בתסמיני האלרגיה השונים.
 • אם לא תוכל לסבול את הריח החזק או הטעם של השום, תוכל לנסות תחליפי שום, אך ראשית התייעץ ברופא.

7.לימון

לימון הוא אנטי-הסטמין טבעי ומקור מצוין לויטמין C ולנוגדי חמצון. הוא גם עובד כנוגד רעלן. אם כך, הלימון נחשב לתרופת סבתא יעילה מאוד בהתמודדות עם אלרגיות.

 • לפני תחילת עונת האלרגיה, החל לשתות כוס של מים חמים בהם מעורבב מיץ לימון סחוט טרי מלימון אחד, בתחילתו של כל יום. המשך לעשות זאת באופן יומיומי לאורך כל עונת האלרגיה.
 • לחלופין, הוסף חצי כוס של מיץ לימון, כף של דבש וכפית של פלפל חריף לכוס של מים חמים. שתה את המרקחת הזו מדי יום, לאורך כל עונת האלרגיה, על מנת לסלק את הרעלים מהגוף.

8.כורכום

כורכום מכיל כורכומין הפועל נגד גודש ולכן מסייע להפחית את תסמיני האלרגיה. כמו כן, כורכום הוא חומר נוגד חמצון ואנטי דלקתי עוצמתי.

 • בצנצנת זכוכית נקיה, ערבב באופן יסודי שש כפיות של אבקת כורכום ושש כפיות של דבש גולמי. תאכל כפית אחת מהמרקחת פעמיים ביום, לאורך עונת האלרגיה.
 • לחילופין, השתמש בכורכום בבישול שלך. תוכל גם לקחת תוספי כורכום, אך תחילה, התייעץ עם הרופא שלך.

9.דבש מקומי

אנשים רבים נשבעים כי אכילת דבש מקומי מסייעת להם להיפטר מתסמיני האלרגיה. דבש מקומי המופק על ידי דבורים באיזור שלך מכיל אבקת דבורים, המסייעת להלחם באלרגיות.

 • צרוך כפית אחת או יותר של דבש מקומי גולמי, שאינו מעובד, שלוש או ארבע פעמים ביום, על מנת להקל על התסמינים לאורך עונת האלרגיה.
 • לתוצאות טובות ביותר, רבים מציעים להתחיל באכילת הדבש המקומי כחודש אחד לפני תחילת עונת האלרגיה.

10.מקלחת חמה

כניסה למקלחת חמה היא תרופת סבתא יעילה נוספת. כאשר אתה מבלה שעות ארוכות מחוץ לבית בזמן עונת האבקנים, השיער והעור שלך נחשפים לחלקיקי אבק, אבקנים וגירויים אחרים שעשויים לגרום להופעת תסמיני אלרגיה.

על מנת להיפטר ממקור האלרגיה, עשה מקלחת ארוכה ושטוף את שיערך באופן יסודי לאחר ששהית מחוץ לבית. כמו כן, כניסה למקלחת חמה מסייעת לפתוח את הסינוסים, ומקלה על הנשימה. המים החמים אפילו יסייעו לך להרגע ולהנות משינה עמוקה.

אלו כמה דרכים חופשיות מתרופות קונבנציונאליות, להפטר מתסמיני האלרגיה כאשר הם מופיעים. עם זאת, אם התסמינים הופכים חמורים, התייעץ עם רופא.