עור

13 תרופות ביתיות רבות עוצמה לאקנה

אקנה, היא אחת מבעיות העור הנפוצות בעולם, ומשפיעה על כ-85% מהאנשים בשלב כלשהו בחייהם. טיפולי אקנה קונבנציונליים יכולים להיות יקרים, ולעתים קרובות מופיעות תופעות לוואי לא רצויות כמו יובש, אדמומיות וגירוי. זה גורם לאנשים רבים לבדוק כיצד לרפא אקנה באופן טבעי בבית. האינטרנט מלא בהצעות, אבל האם טיפולים טבעיים באמת עובדים?

מאמר זה בוחן 13 תרופות ביתיות לטיפול באקנה שהוכחו באופן מדעי.

מה גורם לאקנה?

האקנה מתחילה כאשר נקבוביות העור נסתמות על ידי שומנים ותאי עור מתים. כל נקבובית מחוברת לבלוטת חלב, אשר מייצרת חומר שומני הנקרא- חלב (סבום). סבום עודף יכול לסתום נקבוביות, גורם לצמיחתם של חיידקים המכונים "פרופיוניבקטריום אקנה". תאי הדם הלבנים תוקפים את אותם חיידקים, מה שמוביל לדלקת עור ואקנה.

מקרים מסוימים של אקנה הם חמורים יותר מאחרים, אבל תסמינים נפוצים כוללים נקודות לבנות, נקודות שחורות ופצעונים. גורמים רבים תורמים להתפתחות של אקנה, כולל גנטיקה, תזונה, מתח, שינויים הורמונליים וזיהומים.

לפניכם 13 תרופות ביתיות לאקנה שיתכן שתרצו לנסות:

1.מריחת חומץ תפוחים

חומץ תפוחים נוצר על ידי התססה של סיידר תפוחים, או מיץ מתפוחים מרוסקים ולא מסוננים. כמו סוגי חומץ אחרים, הוא ידוע ביכולתו להילחם בסוגים רבים של חיידקים ווירוסים. חומץ תפוחים מכיל מספר חומצות אורגניות אשר הוכחו כמחסלות את חיידקי האקנה. בפרט, חומצה סקסינית, הוכחה כמדכאת דלקת הנגרמת על ידי חיידקי פרופיוניבקטריום, דבר אשר עשוי למנוע צלקות.  כמו כן, חומצה לקטית הוכחה כמשפרת את המראה של צלקות אקנה. זאת ועוד, חומץ תפוחים עשוי לעזור לייבש את עודפי השומן שגורמים לאקנה מלכתחילה.

איך להשתמש בחומץ תפוחים?

 1. מערבבים 1/4 כמות חומץ תפוחים ו-3/4 כמות מים (השתמשו ביותר מים עבור עור רגיש).
 2. לאחר ניקוי, מרחו את התערובת בעדינות על העור באמצעות כדור צמר גפן.
 3. השאירו את החומץ על העור למשך 5-20 שניות, שטפו עם מים וייבשו.
 4. חזור על תהליך זה 1-2 פעמים ביום, לפי הצורך.

חשוב לציין כי מריחת חומץ תפוחים על העור יכולה לגרום לכוויות וגירויים, כך שתמיד הקפידו להשתמש בכמויות קטנות ומדוללות במים.

2.תוספת אבץ

אבץ הוא נוטריינט חיוני החשוב עבור צמיחת תאים, ייצור הורמונים, חילוף חומרים ותפקוד מערכת החיסון. זהו גם אחד מהטיפולים הטבעיים הנחקרים ביותר עבור אקנה. מחקרים מראים כי אנשים עם אקנה נוטים להיות בעלי רמות נמוכות  של אבץ בדם מאשר אלו שעורם נקי מאקנה. מספר מחקרים הראו כי נטילת אבץ דרך הפה מסייעת להפחית את האקנה.

במחקר אחד, 48 אנשים הסובלים מאקנה קיבלו תוספי אבץ דרך הפה שלוש פעמים ביום. לאחר שמונה שבועות, 38 מתוכם חוו הפחתה של 80-100% באקנה.

המינון האופטימלי של אבץ לאקנה לא הוכח, אך מספר מחקרים הראו הפחתה משמעותית של אקנה באמצעות נטילה של 30-45 מ"ג אבץ אלמנטלי ליום. המונח אבץ אלמנטלי, מתייחס לכמות האבץ הנמצאת בתרכובת. אבץ זמין בצורות רבות, וכל אחת מהן מכילה אבץ אלמנטלי בכמויות שונות.

תחמוצת אבץ, מכילה את הכמות הגבוהה ביותר של אבץ אלמנטלי עם כ-80%. הגבול העליון המומלץ והבטוח של אבץ הוא 40 מ"ג ליום, ולכן כנראה שהטוב ביותר הוא לא לעבור מינון זה, אלא תחת אם כן זה בפיקוח של רופא. נטילת יותר מדי אבץ עשויה לגרום לתופעות לוואי, כולל כאבי בטן וגירוי במעיים. כמו כן, חשוב לציין כי מריחת אבץ על העור לא הוכחה כיעילה. ייתכן וזה בגלל שהאבץ אינו נספג ביעילות דרך העור.

3.הכינו מסיכת דבש וקינמון

הן הדבש והן הקינמון הם מקורות מצוינים לנוגדי חמצון. מחקרים מצאו כי מריחת נוגדי חמצון על העור היא יעילה יותר בהפחתת אקנה מאשר פרוקסיד-בנזואיל ורטינואידים.  אלו הן שתי תרופות נפוצות לאקנה והן בעלות תכונות אנטיבקטריאליות.

נוגדי החימצון שנחקרו היו ויטמין B3, חומצת שומן לינולאית (אומגה 6) וסודיום אסקרוביל פוספט- שהוא נגזרת של ויטמין C. נוגדי חמצון ספציפיים אלה, אינם נמצאים בדבש או קינמון, אבל קיימת אפשרות כי חומרים נוגדי חמצון אחרים עשויים להיות בעלי השפעה דומה.

לדבש וקינמון גם יש את היכולת להילחם בחיידקים ולהפחית דלקות- שני גורמים שמעוררים אקנה.  בעוד תכונותיהם האנטי דלקתיות, נוגדות החמצון והאנטיבקטריאליות של הדבש והקינמון עשויות להועיל לעור הנוטה לאקנה, אין מחקרים שנעשו על יכולתם לטפל באקנה.

איך להכין מסכת דבש וקינמון

 1. מערבבים 2 כפות דבש, 1 כפית קינמון יחד כדי ליצור עיסה.
 2. לאחר ניקוי העור, מרחו את המסכה על הפנים והשאירו אותה למשך 10-15 דקות.
 3. שטפו את המסיכה היטב מהפנים וייבשו אותן.

4.שמן עץ התה

שמן עץ התה הוא שמן אתרי המופק מן העלים של העץ הקטן- מללויקה אלטרניפוליה, שמקורו באוסטרליה. עובדה ידועה היא שביכולתו להילחם בחיידקים ולהפחית דלקות עור. זאת ועוד, מספר מחקרים מראים כי מריחת שמן עץ התה 5% על העור, מפחיתה אקנה באופן יעיל.

כשמשווים בנזואיל פרוקסיד 5%, לשמן עץ התה 5% – הוא לא פועל באותה המהירות, אבל כן חל שיפור משמעותי לאחר שלושה חודשים של שימוש. בנוסף, השימוש בו הביא לפחות תופעות לוואי כמו יובש, גירוי וצריבה, לעומת בנזואיל פרוקסיד. שמן עץ התה הוא חזק מאוד, ולכן תמיד דללו אותו לפני מריחתו על העור.

איך להשתמש בזה

 1. מערבבים 1/10 כמות של שמן עץ התה עם 9/10 כמות של מים.
 2. טובלים צמר גפן לתוך התערובת ומורחים אותה על האזורים הנגועים.
 3. ניתן למרוח קרם לחות.
 4. חזרו על תהליך זה 1-2 פעמים ביום, לפי הצורך.

5.מרחו תה ירוק

תה ירוק מכיל הרבה מאוד נוגדי חמצון, ולשתות ממנו יכול לסייע לבריאות טובה. אין מחקרים הבוחנים את היתרונות של שתיית תה ירוק כשמדובר באקנה, אך מריחתו על גבי העור הוכחה כמסייעת. זה עוזר, ככל הנראה משום שהפלבנואידים והטאנינים בתה ירוק ידועים ביכולתם לעזור להלחם בחיידקים ולהפחית את הדלקת, שהן שתי הסיבות העיקריות לאקנה.

נוגד החמצון המרכזי בתה ירוק – EGCG- אפיגלוקטצ'ין,  הוכח כמפחית את ייצור הסבום, נלחם בדלקת ומעכב את הצמיחה של חיידקי האקנה, בקרב אנשים עם עור הנוטה לאקנה.

מחקרים רבים הראו כי מריחת תמצית תה ירוק בריכוז 2-3% על העור, מפחיתה באופן משמעותי את ייצור החלב והופעת הפצעונים בקרב הסובלים מאקנה.  תוכלו לקנות קרמים ותחליבים המכילים תה ירוק, אבל קל להכין תערובת באופן עצמאי בבית.

איך להשתמש בתה ירוק

 1. חלטו תה ירוק במים רותחים במשך 3-4 דקות.
 2. אפשרו לתה להתקרר.
 3. בעזרת כדור צמר גפן, מרחו את התה על העור או הכניסו לתוך בקבוק ספריי והתיזו על העור.
 4. אפשרו לנוזל להתייבש, ולאחר מכן שטפו עם מים וייבשו את הפנים.

ניתן גם להוסיף את עלי התה הנותרים לדבש ולהכין מסכה.

למרות שאין שום הוכחה כי שתיית תה ירוק יכולה להילחם באקנה, מספר מחקרים הראו כי היא עדיין עשויה להועיל. לדוגמה, שתיית תה ירוק הוכחה כמורידה את רמות האינסולין והסוכר בדם, אשר מהווים גורמים שיכולים לתרום להתפתחות של אקנה.

6.מרחו הממליס

צמח ה-הממליס ("לוז המכשפה"), מופק מהקליפה והעלים של שיח לוז המכשפה, בהממליס וירג'יניה, צפון אמריקה. הוא מכיל טאנינים – שהם בעלי תכונות אנטיבקטריאליות ואנטי-דלקתיות חזקות. לכן הוא משמש לטיפול במגוון רחב של מחלות עור כולל- קשקשים, אקזמה, דליות, כוויות, חבלות, עקיצות חרקים ואקנה.

למרבה הצער, אין שום מחקרים על היכולת של הממליס לטיפול ספציפי באקנה. עם זאת, ישנם מספר מחקרים המראים שמריחת הממליס על העור יכולה להילחם בחיידקים, להפחית את הדלקת ולעזור בריפוי.

איך להשתמש בהממליס

 1. מערבבים 1 כף הממליס וכוס מים בסיר קטן.
 2. משרים את ה-הממליס במשך 30 דקות, ולאחר מכן מביאים את התערובת לרתיחה.
 3. מנמיכים כשהנוזל רותח וממשיכים לבשלו, כאשר הסיר מכוסה, במשך 10 דקות נוספות.
 4. כבו את האש וצננו במשך 10 דקות נוספות.
 5. מסננים ושומרים את הנוזל במיכל אטום.
 6. מרחו על עור נקי, באמצעות כדור צמר גפן 1-2 פעמים ביום, או לפי צורך.

תוכלו גם לקנות תמצית הממליס ברוב חנויות מזון הבריאות, אך חשוב לציין כי הגרסאות המסחריות המוכנות, אינן מכילות טאנינים, כיוון שלעיתים קרובות הם נהרסים בתהליך הזיקוק.

7.לחות עם אלוורה

אלוורה הוא צמח טרופי שעליו מייצרים ג'ל שקוף. הג'ל לעיתים קרובות מוסף למשחות, קרמים וסבונים. האלוורה נמצא בשימוש נפוץ במקרים של שריטות, פריחות, כוויות ומחלות עור אחרות. כאשר הוא נמרח על העור, הג'ל יכול לעזור לרפא פצעים, לטפל בכוויות ולהילחם בדלקת.

אלוורה מכיל גם חומצה סליצילית וגופרית, אשר נמצאים בשימוש רחב לטיפול באקנה. מספר מחקרים הראו כי מריחת חומצה סליצילית על העור מפחיתה אקנה באופן משמעותי. באופן דומה, מריחת גופרית הוכחה בהיותה יעילה לטיפול באקנה.  בעוד המחקרים מראים עתיד מבטיח, היתרונות נוגדי האקנה של האלוורה דורשים המשך בדיקה מדעית.

איך להשתמש באלוורה

 1. גרדו את הג'ל מצמח האלוורה באמצעות כפית.
 2. מרחו את הג'ל ישירות על עור נקי כמו קרם לחות.
 3. חזרו על הפעולה 1-2 פעמים ביום, או לפי הצורך.

אתם גם יכולים לקנות ג'ל אלוורה מהחנות, אבל וודאו שמדובר בג'ל טהור ללא כל חומרים נוספים.

8.תוספת של חומצות שומן דגים

חומצות שומן אומגה-3, הם שומנים בריאים ביותר המציעים שפע של יתרונות בריאותיים. אתם חייבים לצרוך שומנים אלו בתזונה שלכם, אך המחקר מראה כי רוב האנשים שאוכלים תזונה מערבית סטנדרטית לא מקבלים מספיק מהם.

שמן דגים מכיל שני סוגים עיקריים של חומצות שומן אומגה 3: חומצה איקוסאפנטאנואית (EPA) וחומצה דוקוסהקסנואית DHA.

EPA מיטיב עם העור במספר דרכים, כולל- איזון ייצור השומן, שמירה על לחות נאותה ומניעת אקנה. רמות גבוהות של EPA ו- DHA הוכחו כמקטינות גורמי דלקת, אשר עשויים להפחית את הסיכון לאקנה.

במחקר אחד, 45 אנשים הסובלים מאקנה קיבלו השלמה של חומצות שומן מסוג אומגה 3 המכילות גם EPA ו- DHA מדי יום. לאחר 10 שבועות, האקנה ירד באופן משמעותי. אין כמות מומלצת לצריכה יומית של חומצות שומן אומגה 3, אך רוב ארגוני הבריאות ממליצים למבוגרים בריאים לצרוך כמות מינימום של 250-500 מ"ג של EPA ו- DHA ביום. אתם יכולים גם לקבל חומצות שומן אומגה-3 על ידי אכילת סלמון, סרדינים, אנשובי, אגוזי מלך, זרעי צ'יה וזרעי פשתן.

9.עשו פיליניג באופן קבוע

פילינג, הוא תהליך של הסרת השכבה העליונה של תאי העור המתים. ניתן לעשות זאת באופן מכני באמצעות מברשת או לשפשף כדי להסיר את התאים באופן ישיר. לחלופין, ניתן להסירם באופן כימי על ידי מריחת חומצה הממיסה אותם.

הסברה היא שפילינג משפר אקנה, על ידי הסרת תאי עור הסותמים את הנקבוביות. בנוסף, מאמינים כי הוא גורם לטיפולי אקנה להיות יעילים יותר, בכך שהוא מאפשר להם לחדור עמוק יותר, ברגע ששכבת העור העליונה מוסרת.

למרבה הצער, המחקר על הפילינג ויכולתו לטפל באקנה, מוגבלת. מספר מחקרים מראים כי מיקרודרמבריישן, שהיא שיטה של ​​פילינג, יכולה לשפר את מראה העור, כולל כמה מקרים של צלקות אקנה. במחקר קטן שנערך, 25 אנשים הסובלים מאקנה קבלו שמונה טיפולי מיקרודרמבריישן במרווחים של שבוע. בהתבסס על תמונות של לפני ואחרי, זה עזר לשפר את האקנה.

96% מהמשתתפים היו מרוצים מהתוצאות וממליצים על התהליך לאחרים. אולם בעוד תוצאות אלה מצביעות על כך שפילינג עשוי לשפר אקנה, יש צורך במחקר נוסף. יש מגוון רחב של מוצרי פילינג זמינים בחנויות ובאינטרנט, אבל זה פשוט וקל להכין פילינג בבית באמצעות סוכר או מלח.

איך להכין פילינג בבית

 1. ערבבו סוכר (או מלח) ושמן קוקוס בכמות שווה.
 2. שפשפו את העור עם התערובת ושטפו היטב.
 3. עשו את הפילינג פעם ביום, במשך כמה זמן שתרצו.

10.הקפידו על תזונה עם מדד גליקמי נמוך

קיים ויכוח מדעי בנושא הקשר בין תזונה ואקנה לאורך השנים. ראיות חדשות מצביעות על כך שגורמים תזונתיים, כמו אינסולין ואינדקס גליקמי, עשויים להיות קשורים לאקנה. אינדקס גליקמי של מזון (GI), הוא מדד של כמה מהר אותו מזון מעלה את רמת הסוכר בדם.

אכילת מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה גורמת לעליה חדה ברמות האינסולין, אשר נחשב למגדיל ייצור החלב. בגלל זה, קיימת סברה שמזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה הם בעלי השפעה ישירה על התפתחות וחומרת האקנה. מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה כוללים לחם לבן, משקאות ממותקים, עוגות, סופגניות, מאפים, ממתקים, דגני בוקר ממותקים ומזונות מעובדים אחרים. מזונות עם אינדקס גליקמי נמוך כוללים פירות, ירקות, קטניות, אגוזים ודגנים מלאים או מעובדים בצורה מינימלית. הרחיבו את הקריאה על 17 מזונות בעלי מדד גליקמי נמוך לשמירה על רמה נמוכה של סוכר בדם.

במחקר אחד, 43 אנשים עקבו אחר דיאטה גבוהה או נמוכה בערכה הגליקמי. לאחר 12 שבועות, האנשים שעקבו אחר דיאטה בעלת ערך גליקמי נמוך, הראו שיפור משמעותי הן באקנה והן ברגישות לאינסולין, בהשוואה לאלו שאכלו מזונות עתירי פחמימות.  מחקר נוסף עם 31 משתתפים הניב תוצאות דומות. מחקרים קטנים אלה מראים כי תזונה בעלת ערכים גליקמיים נמוכים עשויה להיות מועילה עבור אנשים עם עור הנוטה לאקנה, אבל עדיין נדרש מחקר נוסף.

11.קצצו באוכל חלבי

הקשר בין חלב ואקנה שנוי מאוד במחלוקת. שתיית חלב וצריכת מוצרי חלב חושפת אתכם להורמונים, אשר עשויים לגרום לשינויים הורמונליים ולהוביל לאקנה. שני מחקרים גדולים דיווחו שרמות גבוהות של צריכת חלב היו קשורות באקנה. עם זאת, המשתתפים דיווח עצמאית על הנתונים בשני המחקרים הללו, כך שיש צורך בעוד מחקרים על מנת לקבוע קשר סיבתי בצורה נכונה.

12.להפחית את הלחץ

ההורמונים שמשתחררים במהלך תקופות של מתח עשויים להגביר את ייצור הסבום ודלקת העור, מה שמחמיר את האקנה. למעשה, מחקרים רבים מצאו קשר בין מתח לעלייה בחומרת האקנה. זאת ועוד, מתח יכול להאט ריפוי פצעים בשיעור של עד 40%, דבר שעלול להאט את התיקון של פצעי האקנה. טיפולי הרפיה להורדת לחץ מסוימים הוכחו כמשפרים אקנה, אך מחקר נוסף צריך להיעשות בנושא.

דרכים להפחית את הלחץ

 • לישון יותר
 • ביצוע פעילות גופנית
 • יוגה
 • מדיטציה
 • קחו נשימות עמוקות

13.התעמלות על בסיס קבוע

פעילות גופנית מקדמת זרימת דם בריאה. זרימת הדם המוגברת עוזרת להזין את תאי העור, דבר אשר עשוי לסייע למנוע ולרפא אקנה. פעילות גופנית גם ממלאת תפקיד באיזון הורמונלי. מספר מחקרים הראו כי פעילות גופנית יכולה להפחית מתח וחרדה, אשר שניהם מהווים גורמים שיכולים לתרום להתפתחות של אקנה.

מומלץ לאנשים בריאים להתאמן במשך 30 דקות כ- 3-5 פעמים בשבוע. זה יכול לכלול הליכה, ריצה והרמת משקולות.